Skvrny na koberci a vyšlapané cestičky
Ať se snažíte sebevíc přitlačit na koncovku sáčkového vysavače, ať jste sebevíce pečliví a důslední v pravidelnosti vysávání, nikdy se vám nemůže podařit zbavit koberec všech nečistot. Je to dáno podstatou věci, samotným principem vysávání, protože sáčkový vysavač nikdy nedocílí tak silného podtlaku, že by důkladně odlepil veškeré přilepené drobné kousíčky špíny na jednotlivých vláknech. Aby k tomu mohlo dojít, musel by běžný vysavač zejména vlákna prohníst rotujícím kartáčem, a zároveň by je musel namočit. Je to podobné, jako kdybyste chtěli odstranit vysavačem nečistotu z vašich zašpiněných kalhot. Kalhoty potřebujete nejprve namočit ve vodě s čisticím prostředkem, a následně důkladně vyprat.
Koberce se musí čas od času podrobit mokrému čištění, výjimkou jsou pouze některé koberce z přírodních vláken, které se musí čistit šetrněji. A nejlepší čisticí proces je vždy ten, který vlákna protáhne rotujícím kartáčem, a silným podtlakem nasaje všechnu špínu do sběrné nádoby, což dokáže např. systém Rotovac.
A co zápach
Vyšlapané cestičky a tu a tam nějaká skvrna, to není vše, proč se koberce musí čistit speciálním strojem, ve hře jsou totiž naše chodidla. Chození po koberci naboso nebo v ponožkách umožňuje v těsném kontaktu s ploskami chodidel otírat mezi kobercová vlákna pot a spolu s ním i mnoho bakterií, které se jím živí. Když ponecháte chodidla delší dobu na koberec takto působit, začne vám připomínat svou vůní týden nošené ponožky. Zpočátku si toho nemusíte ani všimnout, pokud po koberci chodíte pouze vzpřímeně a je od vašeho nosu příliš daleko, ale stačí se k němu naklonit a bude vám zřejmé, že by potřeboval strčit do pračky a spolu s ponožkami vyprat. Koberec o rozměrech čtyři krát tři metry ale do pračky nevměstnáte, a to je ten vhodný čas, podívat se na ceník čištění koberců.